Szczegóły - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

3 korzyści z e-recepty dla lekarza w cyklu #czwartekzerecepta

Doktor Iwona Nowak z NZOZ Zdrowie w mieście Opatów (woj. świętokrzyskie) od ponad dwóch miesięcy wystawia e-recepty. W jaki sposób e-recepta ułatwia wykonywanie obowiązków lekarza oraz dlaczego Pani Iwona nie wróci do wypisywania recept na papierze?

Po pierwsze e-recepta nie wymaga podpisu ręcznego i pieczątki lekarza, podpisujemy ją elektronicznie podobnie jak e-zwolnienie. Wpisujemy hasło tylko przy pierwszej wystawianej e-recepcie w danym dniu.

Po drugie pacjent otrzymuje receptę zbiorczą, składającą się z maksymalnie pięciu leków. Każdy lek to tzw. e-recepta. Recepta zbiorcza posiada nadany kod dostępu. Dlatego też leki recepturowe i środki psychotropowe nie muszą być drukowane osobno ale jako e-recepta wchodzą w skład recepty zbiorczej czyli szybciej i taniej.

Kolejną zaletą jest możliwość anulowania e-recepty. W razie pomyłki farmaceuta może skontaktować się telefonicznie z lekarzem, receptę możemy anulować, wystawić nową i podać kod dostępu nowej recepty. Oszczędzi to czas zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.       

Jeżeli pacjent posiada już dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (na pacjent.gov.pl) to w ogóle nie musimy takiej recepty drukować. Pacjent dostaje kod dostępu sms-em lub e-mailem. To już działa, osobiście to sprawdziłam! - mówi lek. med. Iwona Nowak, NZOZ Zdrowie, Opatów.

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM