Szczegóły - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Awarie

E-skierowanie: Kieruj się wygodą!

18 lutego w Centrum Olimpijskim w Warszawie podczas konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego odbyła się pierwsza w Polsce publiczna prezentacja na żywo, jak działa e-skierowanie.

Uczestnicy konferencji – dzięki urządzeniom elektronicznym – przenieśli się do Szpitala Wolskiego w Warszawie, w którym lekarz wystawił nastoletniemu pacjentowi e-skierowanie na badanie medycyny sportowej. Proces jego wystawienia przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Wystawienie elektronicznego skierowania oraz umówienie się na jego realizację zajęło pacjentowi ok. 3 minut.

Polska posiada zasoby potrzebne do wdrażania usług cyfrowych w ochronie zdrowia oraz rozwoju telemedycyny, a pacjenci oczekują wręcz takich rozwiązań, są na nie otwarci. Jako Ministerstwo Zdrowia przyglądamy się trendom jakie pojawiają się w ochronie zdrowia w obszarze cyfryzacji, analizujemy je oraz ich wpływ na rozwój efektywnej ochrony zdrowia w Polsce w najbliższych latach. Równolegle do wprowadzonej e-recepty rozpoczęliśmy pilotaż e-skierowania. Elektroniczne skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawiania skierowania aż do momentu realizacji usługi. Analogicznie jak e-recepta dostępne będzie ono na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl. Pacjenci oraz osoby przez nich upoważnione będą mogli w łatwy i szybki sposób przeglądać historię leczenia. Usługa ta stanie się standardem już w 2021 roku – mówi Janusz Cieszyński wiceminister zdrowia.

E-skierowanie znosi obowiązek dostarczania skierowań w postaci papierowej – nie ma obowiązku fizycznej obecności w podmiocie leczniczym w celu zapisania się na świadczenie. Pacjent ma wgląd do historii otrzymanych e-skierowań. W dowolnym miejscu i czasie na swoim IKP na pacjent.gov.pl może sprawdzić gdzie i kiedy przebywał na leczeniu specjalistycznym. Pozytywne skutki odczują również pracownicy podmiotów leczniczych, ponieważ nie będą tracili czasu na przepisywanie wszystkich danych teleadresowych do systemu gabinetowego. Pomoże im w tym prosty i intuicyjny formularz, który jest w większości systemów gabinetowych w module e-skierowanie.

Projekt e-zdrowie realizujemy ze sprawdzonymi partnerami IT i przy zaangażowaniu całego środowiska medycznego. Taki model współpracy ma wielki sens, co pokazał sukces e-recepty. Budujący jest fakt, że całe środowisko udało się nam zjednoczyć wokół idei e-zdrowia. E-skierowanie, to usługa bardziej wymagająca niż e-recepta chociażby z uwagi na różnorodność systemów gabinetowych jakie są dostępne na polskim rynku. Głównym naszym celem w pilotażu jest potwierdzenie przyjętego modelu dla procesu obsługi e-skierowania oraz jego konsultacja z użytkownikami. Chcemy, aby wypracowane rozwiązanie było optymalne i przyjazne dla użytkowników - wskazuje dyrektor CSIOZ Bartłomiej Wnuk.

Jak działa e-skierowanie?

1. Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie.
2. Pacjent otrzymuje e-skierowanie w wybranej postaci elektronicznej lub papierowej, np. e-mailem, SMS-em, w postaci wydruku informacyjnego.
3. Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane, osobiście umawia się na wizytę.
4. Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadza do systemu przekazany 4-cyfrowy kod oraz PESEL pacjenta i zapisuje go na wizytę.
5. Pacjent zostaje umówiony na wizytę.

Galeria zdjęć

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM