Szczegóły - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Awarie

O IKP, e-recepcie, e-krwi na II Forum Wizja Rozwoju

Internetowe Konto Pacjenta to cyfrowe przejście do nowej, przyjaznej pacjentom – rzeczywistości usług takich ja e-recepta czy e-skierowanie – mówił Bartłomiej Wnuk, dyrektor CSIOZ podczas debaty „Telemedycyna i e-zdrowie” zorganizowanej w ramach odbywającego się w Gdyni II Forum Wizja Rozwoju.

IKP będzie wkrótce gromadziło szereg istotnych z punktu widzenia polskiego pacjenta danych. Choćby wyniki badań z różnych źródeł. Zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek zdrowia – dodał.

Bartłomiej Wnuk podkreślał, że system będzie jednak w pełni funkcjonalny zarówno dla pacjenta jak i lekarza dopiero wtedy, gdy zostanie zasilony wszystkimi danymi. Takie zadanie stoi m.in. przed obowiązkową od początku roku e-dokumentacją medyczną.

Największym wyzwaniem było dotąd udostępnienie danych poprzez P1 – Elektroniczną Platformę Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych z różnych źródeł. Rosnąca liczba danych w obszarze ochrony zdrowia wymuszała wdrożenie interoperacyjności. Właśnie z inicjatywy CSIOZ przyjęto w Polsce międzynarodowy standard w wymianie informacji pomiędzy systemami medycznymi – HL7 CDA. Centrum udostępnia jego polską implementację.

Szef CSIOZ podkreślał dużą dynamikę przygotowywania przez Centrum kolejnych – bardzo istotnych z punktu widzenia rozwoju ochrony zdrowia – projektów. Już wkrótce wdrożony zostanie projekt e-krew – związany z informatyzacją publicznej Służby Krwi oraz Rozwój nadzoru nad Krwiolecznictwem oraz Poltransplant – projekt, którego celem jest stworzenie systemu właściwego doboru biorców i dawców organów oraz szpiku.

Panel „Kierunki rozwoju medycyny i farmacji”

O konieczności zadbania o jakość danych dyrektor Bartłomiej Wnuk mówił także podczas kolejnego panelu: „Kierunki rozwoju medycyny i farmacji”.

Zbieranie i raportowanie wyników zdrowotnych wymaga prowadzenia rzetelnych rejestrów medycznych – podkreślał. - W ramach projektu Rejestry Medyczne – PR 2.0 CSIOZ pracuje nad ujednoliceniem kolekcjonowania danych medycznych z różnych źródeł. To bardzo często konieczność przepisania ich na nowo, zgodnie z odpowiednio zdefiniowanymi kategoriami – dodał Bartłomiej Wnuk.

II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni to ponad 100 debat, pięć tysięcy uczestników oraz 500 szefów przedsiębiorstw, ekspertów i polityków. Patronatem honorowym objął je Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Forum i towarzyszące mu spotkania ekspertów, przedsiębiorców oraz polityków skupia się na najważniejszych dla polskiej gospodarki wyzwaniach związanych z kreowaniem jej innowacyjności, ekomobilności, tematyce energetyki i automatyzacji przedsiębiorstw po zwiększanie możliwości państwa w zapewnieniu  polskim pacjentom opieki zdrowotnej na coraz wyższym poziomie.

Galeria zdjęć

Wystąpienie Tomasza Zdrojewskiego w panelu Kierunki Rozwoju Medycyny i Farmacji. W tle pozostali uczestnicy panelu.
Wystąpienie Artura Pruszko "Telemedycyna i e-Zdrowie". W tle pozostali uczestnicy panelu.

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM