Pierwszy dzień Akademii CSIOZ za nami

W poniedziałek 5 czerwca, w warszawskim hotelu Hilton wystartowała dwudniowa konferencja organizowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone jest przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.

Bardzo się cieszę, że Akademia CSIOZ podejmuje temat informatyzacji podmiotów leczniczych. Obecnie niewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji.

Informatyzacja jest niezbędna w zakresie wprowadzenia zmian w opiece medycznej. Posiadanie dostępu do pełnej informacji o pacjencie, jak również proces koordynacji podmiotów medycznych na różnych poziomach, to zasadnicze warunki, by wcielić zmiany w życie.

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł  

W dalszych wystąpieniach Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, podkreślił kompleksowość programu P1, który w swoich założeniach miał być platformą dostępową dla systemów gromadzenia danych medycznych, systemów wspomagania rozliczeń, pomocniczą bazą rozszerzonych danych, aplikacji dla płatników.

Dzięki zmianie podejścia do zarządzania projektem na „zwinne wytwarzanie oprogramowania” (tzw. agile), mimo wcześniejszych problemów z budową systemu, projekt uzyskał akceptację Komisji Europejskiej, czego efektem będzie wdrożenie w najbliższym czasie pierwszych e-usług. Na luty 2018 zaplanowane jest wprowadzenie e-Recepty, a jeszcze w czerwcu br. zostanie opublikowana I część dokumentacji integracyjnej dla projektu. Na  październik 2018 zaplanowane jest uruchomienie e-Skierowania oraz wprowadzenie systemu dla Zdarzeń medycznych i Wymiany dokumentacji medycznej.

Marcin Węgrzyniak

Pierwszy dzień spotkania zakończyła dyskusja panelowa z przedstawicielami CSIOZ, Ministerstwa Zdrowia, Biura Generalnego Inspektora Danych Osobowych oraz placówek: Centrum Medycznego Żelazna, SZPZOZ im. Dzieci Warszawy i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Głównym tematem debaty była kwestia finansowania wdrożenia kompleksowego systemu informatycznego, począwszy od pozyskania funduszy po koszty eksploatacji.

Zapraszamy do śledzenia drugiego dnia obrad Akademii CSIOZ na stronie www.konferencja.csioz.info w zakładce „Na żywo”.

Galeria zdjęć

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM