Szczegóły - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Awarie

Podsumowanie działań Departamentu Wdrożeń Systemu e-zdrowia CSIOZ w 2019 roku

Przez cały 2019 rok, w całej Polsce prowadziliśmy szkolenia na których omawialiśmy zmiany, które niesie ze sobą wdrażanie e-zdrowia w Polsce. Przeprowadziliśmy nasze szkolenia w 652 miastach pokonując pond 146 tysięcy kilometrów oraz przeszkalając 50 tysięcy pracowników medycznych.

W celu dotarcia do jak najszerszego grona pracowników medycznych współpracowaliśmy m.in. z placówkami medycznymi, samorządami, wojewodami, instytucjami państwowymi oraz rozpoczęliśmy serie spotkań w ramach Akademii CSIOZ. Ale to nie koniec naszej pracy, wracamy już w styczniu m.in. z akcją „e-recepta Last Minute”, więcej informacji znajdziesz tutaj.

Cykl spotkań, które zorganizowaliśmy, był dla nas doskonałą okazją by stworzyć materiał, zawierający zbiór odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Opublikowaliśmy go tutaj.

Dodatkowo, w związku z dużym zainteresowaniem bezpłatną aplikacją gabinetową dostępną pod adresem https://gabinet.gov.pl/ udostępniliśmy filmy instruktażowe, w których krok po kroku pokazujemy jak poprawnie skonfigurować aplikację i wystawić swoją pierwszą e-receptę. Filmy dostępne są pod linkiem.

 

Jak obalić mit o e-recepcie – Top 3 najczęściej zadawanych pytań

  • Jaką ważność będzie miała e-recepta po 1 stycznia 2020 roku?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept, od 1 stycznia 2020 e-recepta będzie ważna 365 dni od daty jej wystawienia lub od wskazanej daty realizacji „od”, o ile lekarz dokona takiego oznaczenia na e-recepcie. W przypadku braku oznaczenia, termin ważności e-recepty będzie wynosił 30 dni.

  • Czy pacjent 75+ może otrzymać receptę na leki z uwzględnieniem uprawnienia „S” od innego lekarza niż lekarza POZ?

Od 1 lipca 2020 r. pacjenci 75+ będą mogli otrzymać e-receptę z uwzględnieniem uprawnienia „S” również m.in. od lekarza specjalisty lub przy wypisie ze szpitala. Warunkiem wystawienia recepty z uprawnieniem „S” będzie weryfikacja  w systemie P1 ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi leków pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego pacjenta. Ponadto we wrześniu 2019 r. weszły w życie postulowane przez środowisko lekarskie przepisy doprecyzowujące kogo rozumie się przez „lekarza POZ”.

  • Czy będzie możliwość korekty e-recepty przez farmaceutę, np. zmiana odpłatności?

Treść e-recepty nie podlega modyfikacji przez farmaceutę. Jednak np. zmiana poziomu odpłatności jest możliwa i w takiej sytuacji odpłatność ta będzie odnotowana w Dokumencie Realizacji Recepty. Szczegóły postępowania określają instrukcje użytkownika używanego oprogramowania aptecznego.

Przypominamy, że w przypadku pytań bądź wątpliwości jesteśmy dla Państwa dostępni przez 7 dni w tygodniu w godzinach 6 – 21 pod numerem 19 457 oraz pod adresem e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl 

Jednocześnie informujemy, że nadal trwa rekrutacja na szkolenia
z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej realizowane w ramach Akademii CSIOZ. Szkolenia stanowią rozwinięcie dotychczasowych spotkań i skierowane są do pracowników podmiotów leczniczych (POZ, szpitale). Zapraszamy do śledzenia terminów szkoleń dla POZ na naszej stronie. Rekrutacja dla szpitali zostanie wznowiona po nowym roku. Wszystkie informacje oraz formularz rejestracyjny znajdziecie Państwo pod adresem:  https://akademiaedm.csioz.gov.pl/signin 

Galeria zdjęć

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM