Szczegóły - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Awarie

Zdrowie potrzebuje cyberbezpieczeństwa

Każdego dnia polskie apteki wydają 4 tysiące jednostek leków na minutę. Wyobraźmy sobie, że system e-recepty zostaje zainfekowany i pacjenci nie mogą odebrać tych leków… A co się stanie gdy e-krew, system dla krwiodawstwa, przestanie funkcjonować albo Poltransplant? – mówił Bartłomiej Wnuk, dyrektor CSIOZ podczas debaty eksperckiej na XIII Międzynarodowej Konferencji Hospital & Healthcare Management w Warszawie.

Musimy myśleć o cyberbezpieczeństwie. Musimy myśleć cyberbezpieczeństwem. Końcowi użytkownicy przede wszystkim – dodał Bartłomiej Wnuk.   

Rozmówcy podkreślali, że zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, każdy szpital, który posiada oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci, będzie zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. Oznacza to dla nich dodatkowe obowiązki i specjalistyczne audyty co dwa lata, których koszt może sięgnąć nawet 100 tysięcy złotych.

Nie zapominajmy, że to, iż konkretna placówka medyczna została wyznaczona na operatora usługi kluczowej, nie zwalnia pozostałych placówek z dbania o cyberbezpieczeństwo – podkreślił Bartłomiej Wnuk. – Nie mamy w naszym kraju takiej jednostki w obszarze ochrony zdrowia – czy to  jest szpital czy przychodnia czy apteka, czy jakikolwiek inny podmiot – która nie miałaby systemów informatycznych – dodał. 

Jeżeli podmiot zostaje wyznaczony jako operator usług kluczowych to jest dla niego sygnał, że będzie on bardziej monitorowany, a przepisy wobec niego bardziej egzekwowane. Natomiast to nie znaczy, że pozostałe placówki z odpowiedzialności za ochronę swoich danych, stosowanie mechanizmów i rozwiązań cyberbezpieczeństwa będą zwolnieni.

Eksperci podkreślali, że w dobie Internet of Things trzeba się liczyć z różnymi zagrożeniami. Ataki na urządzenia medyczne, przejęcie kontroli nad nimi lub kradzież danych z urządzeń nie wydają się czymś niemożliwym. 

Czy powinniśmy się martwić? 12 maja 2017 roku w Wielkiej Brytanii trzeba było odwołać 19 tysięcy wizyt lekarskich. Hakerzy skutecznie zaatakowali tamtejszą służbę zdrowia...

Galeria zdjęć

Dyrektor Bartłomiej Wnuk z uczestnikami konferencji
Debata ekspercka z udziałem dyrektora Bartłomieja Wnuka

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM