Szczegóły - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Awarie

E-recepta w całym kraju – został tylko miesiąc

Pracownicy medyczni mają coraz mniej czasu aby rozpocząć wystawianie recept w postaci elektronicznej. Już od 8 stycznia 2020 roku elektroniczna recepta zastąpi swoją papierową odpowiedniczkę.

Departament Wdrożeń Systemu e-zdrowie CSIOZ kontynuuje serie spotkań dotyczących e-zdrowia w Polsce. W tym tygodniu ponad 1400 pracowników medycznych dowiedziało się m.in.: w jaki sposób rozpocząć proces wystawiania e-recept, e-skierowań oraz jakie korzyści daje Internetowe Konto Pacjenta (www.pacjent.gov.pl). Przypominamy iż  udostępniliśmy zbiór najczęściej zadawanych pytań o e-recepcie, dzięki któremu od razu uzyskasz na nie odpowiedź - dostępny jest tutaj. Poniżej sprawdzisz, które pytania w minionym tygodniu padały w trakcie spotkań najczęściej.

W związku z dużym zainteresowaniem odnośnie procesu wystawiania e-recept z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji dostępnej pod adresem www.gabinet.gov.pl, udostępniliśmy filmy instruktażowe, dzięki którym w szybki sposób wystawisz swoją pierwszą e-receptę. Filmy instruktażowe dla lekarza oraz pielęgniarki są dostępne pod linkiem.

Jak obalić mit o e-recepcie – Top 3 najczęściej zadawanych pytań

  • Czy po wprowadzeniu e-recepty, wystawianie recept papierowych będzie błędem?
    Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą wystawiane tylko w postaci elektronicznej. Wyjątkami od niniejszej zasady są m.in: recepty transgraniczne, recepty  na leki z importu docelowego, recepty dla osób o nieustalonej tożsamości,  sytuacja braku dostępu do systemu P1 – w tych przypadkach receptę wystawia się w postaci papierowej. Ponadto, w przypadku recept pro auctore oraz pro familiae dozwolona będzie zarówno postać papierowa jak i elektroniczna  (decyzja o wyborze postaci należy do osoby wystawiającej taką receptę).
  • Ile leków może być przepisanych na jednej e-recepcie?
    Na jednej e-recepcie może być przepisany 1 lek. Natomiast istnieje możliwość wystawienia tzw. pakietu recept, obejmującego kilka e-recept.
  • Co z pacjentami zagranicznymi, którzy nie posiadają numeru PESEL? Chodzi o to, co robić, żeby otrzymać e-receptę, o zakładanie PZ i dostęp do IKP.
    Pacjenci nieposiadający numeru PESEL mogą otrzymać e-receptę, informację o wystawionej e-recepcie pacjent otrzyma wówczas w postaci wydruku informacyjnego.

Przypominamy, że w przypadku pytań bądź wątpliwości jesteśmy dla Państwa dostępni przez 7 dni w tygodniu w godzinach 6 – 21 pod numerem 19 457 oraz pod adresem e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl.

Jednocześnie informujemy, iż w dniu 23 października br. ruszyła I rekrutacja na szkolenia z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej realizowane w ramach Akademii CSIOZ. Szkolenia stanowią rozwinięcie dotychczasowych spotkań i skierowane są do pracowników podmiotów leczniczych (POZ, szpitale). Zapraszamy do śledzenia terminów szkoleń dla POZ. Rekrutacja dla szpitali zostanie wznowiona po nowym roku. Wszystkie informacje oraz formularz rejestracyjny.

Osoby zainteresowane zachęcamy do rejestracji.

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM